Szkoła bez granic

nauczanie j. angielskiego


Czego uczymy

Na nieboskłonie nauczycieli angielskiego jaśnieje gwiazda wielkiego twórcy podręczników, człowieka renesansu, myśliciela i poety, Leona Leszka Szkutnika. Niech będzie pozdrowiony! W oparciu o jego wspaniałe dokonania, o doświadczenia z „Callanem”, o książki autorów niepolskich, o wieloletnie doświadczenia własne, powstał w ciszy autorski program, kładący główny nacisk na zapamiętywanie i przyjemność robienia postępów …. Nie jest to dla słabych!

 

Rozumienie mówionej angielszczyzny w różnych jej odmianach – brytyjskiej, amerykańskiej, indyjskiej – ćwiczymy stosując m.in. zajmujące rozmowy z lekarzami, profesorami, radiowcami, przedsiębiorcami, jak Ryuko Hira – głowa wielomiliardowej wartości mocarstwa finansowego – czy ciekawą piosenkarką brytyjską, Daną Gillespie.

 

Słowo o materiałach pisanych. Mgr Grzegorz Leończuk, po swoich podróżach do różnych miejsc (Anglia, Niemcy, Indie, Ukraina) napisał ponad 50 autorskich tekstów i opracował, wzorując się po części na czcigodnym Szkutniku – a wymaga bodaj więcej niż On – przeszło 200 lekcji autorskich. Oto główny nasz zasób. I tym obdarowujemy uczniów.

 

Znajdzie się tu rozmowę w biurze linii lotniczych, coś o składaniu pieniędzy na koncie, „Gdzie na Boga mama, kiedy jadą goście?”, i dalekie skoki w dziejów ciemne mroki… O zdarzeniach sprzed lat tysiąca, kiedy to ramię Słowian odparło najazd niemiecki pod Cedynią, pieśń o Popławskim i Dmowskim, dumkę o Gomułce, a wszystko to w płynnym języku potomków Szekspira :)

 

„Pojedziemy” i do Indii, do świętego miejsca sikhów, gdzie w zmęczeniu popodróżnym

zasnąć można cichą porą,

święci Ci pozwolą

 

Nie wejdziesz tam jeno w butach!

W proch się sypie buta

 

Powiemy o najlepszej oświacie świata

co w niej głowa wiedzę chłonie, dusza w górę wzlata

 

Pieśni sławna ! hej!

Fantazję i radość miej

Będzie i o damsko-męskich sprawach!

brać uczniowska na to rada

 

Ogród tajemniczy

wielkich spraw i zniczy

ba, dziennej radości

wszystkim niechaj mości

przyjazne uczenie

czasem biadolenie!

 

Nic to././. twardo podnieś siebie

byś w lenistwa glebie

nie tonął bez jutra

kiedy obok burta

męska, twarda, nasza

co tonących sprasza

do przygody i do siły

dobre dni wróciły

 

Druhu, siostro, bracie

opowiadaj Tacie

że jest taka Szkoła

i że jasność woła :-)